13 Mayıs 2015 Çarşamba

ALGI OPERASYONLARI
Sosyal Medya'da son yıllarda sıklıkla duyduğumuz bir kelime olan "Algı Operasyonu" nedir? neden yapılır? bu konuda düşüncelerimi paylaşmak istedim. Bilimin, teknolojinin gelişmesi ile sosyal medya araçları da aynı hızla gelişme gösterdi. Her türlü iletişim araçlarının bir tık ötemizde olduğu bilişim çağında insanlar sosyal medya araçlarını oldukça aktif bir şekilde kullanmaya başladılar. Dolayısı ile izlediğimiz ve gördüğümüz her şey bizim bilinç altımızda aslında bize mesaj veren araçlardır. 

Gelin bu durumu örneklemeye çalışalım. Sosyal medyada sık sık özlü söz paylaşan insanlar görmekteyiz. Bu bizim bilinç altımıza  o sözü paylaşan insanın ne kadar hümanist ve duyarlı biri olduğu mesajını iletir. Peki aslında durum gerçekten de öyle midir? İşte bu bilinç altımıza yapılan bir algı operasyonudur. Gerçek olmayan bir şeyi yada olayı sürekli kamuoyuna dikte etmek eleştri ve algı yeteneği gelişmemiş insanları ikna etme yönünde başarılı sonuçlar vermiştir. 

Bu konuda bilim adamlarının yapmış olduğu  çalışmalar çeşitli mecralarda mevcuttur. İnsanlar gün geçtikçe farklılaşarak olduğundan farklı bir görünüm vermeye başladılar. Televizyonu açtığımızda siyasiler insanları etkilemek için sürekli algı operasyonu yapmaktalar. İnsani erdemlerden  yoksun olan bazı insanlar mevlana sözleri paylaşır oldu, yardımsever olmayan insanlar sosyal medyada kendisini tam aksi yönde tanıtma çabası içerisindeler. 

Yeteneğe ve yaratıcılığa değer vererek işe alımlarımızı gerçekleştiriyoruz sloganları ile öne çıkmaya çalışan bazı firmaların mülakatlarda tam aksi yönde davranarak insana saygı ve değer anlayışlarının sadece web sayfalarında bir cümle olarak kaldığını görüyoruz. 

Dolayısı ile insanlar olsun firmalar olsun  kamuoyunda algı operasyonu yaparak ve sübliminal mesajlar vererek bilinçaltımıza olduklarından daha farklı oldukları yönünde algı yaratmaktalar. Eleştri ve algı yeteneğimiz gelişmemiş ise kuzu postuna bürünmüş kurtları algılayamayız ve onların her söylediğine körü körüne inanırız.  Bunun için, çok okuyan, araştıran ve sorgulayan bir nesil yetiştirmemiz gerekmektedir.

Mesut YÜKSEL

2 yorum:

Unknown dedi ki...

Ait olmayı öğrenmeden sahip olmayı benimsemiş, sahip olduklarında kendi emeğinin olup olmamasını önemsemeyen ve kalitenin bol sıfırlara göre değerlendirildiği bir toplumun algılarını egale etmek çok da zor olmasa gerek.

Telepatik dedi ki...

Haklısınız Fatma Hanım yorumunuza ben de katılıyorum. Sevgiler.

Yorum Gönderme

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Colgate Coupons