6 Haziran 2016 Pazartesi

ERDEMLİ İNSAN OLMA BİLİNCİ
Yaşamanın anlamını düşünmek bazen insanı bilinmeyene doğru bir yolculuğa çıkarır. Her nefes aldığımızda bize bahşedilen bir ömrü yaşamanın keyfine varırız. Dünyaya bakışımız ve hayatı algılayışımız aslında bizim temel felsefemizdir. Tüm ömrümüz boyunca bu ilkeler doğrultusunda yaşarız ve ardımızda iyi yada kötü bir iz bırakırız. Erdemli bir insan olabilme bilinci maalesef çağımızda çok az insanda bulunuyor. Dolayısı ile toplumların kalkınması ve aydınlanması aslında bu olguya bağlı. Her insan dünyaya neden geldik? Ve neden ölüyoruz? Bu soruları kendine sorar fakat çoğu zaman cevap bulamayabilir.

Amaçsızca yaşayıp yok olmak varoluş nedenine aykırıdır. Herkes İnsanlığa faydalı işler ile meşgul olmalıyım şeklinde bir düşünce yapısı ile hareket ederse bu bilinç toplumun tüm katmanlarına yayılacak ve sonunda aydınlanmış ve ileri medeniyetler seviyesine ulaşmış bir toplumsal model ortaya çıkacaktır. Zaman var olduğundan beri evrenin ve insanlığın gelişimi hızla devam ediyor. Yüz binlerce yıllık bu gelişim bizlerin daha fazla aydınlanmasını sağladı ve tüm bilgiler kümülatif olarak günümüze kadar ulaştı. İnsanlık artık Milenyum ile birlikte aydınlanma çağına girdi ve her alanda sürekli bir gelişim içerisinde ilerliyor. Bu ilerlemenin gerisinde kalan toplumları ancak ve ancak bir mucize yada ileri görüşlü bir devrimci asrileştirebilir. Bu ise her topluma nasip olmayan bir şanstır. 

Her şeyin bilimsel olarak bir açıklaması mevcut mu? Bunları sorgularken evrendeki karadelikler bazen zihnimizi de yutuveriyor. Geniş bir mikrokosmos içerisinde yaşayan canlılar ve binlerce keşfedilmeyi bekleyen gezegen aslında içerisinde yaşadığımız dünyada meselelere ne kadar dar perspektiften baktığımızı ve bazen de bu bakış açısı nedeni ile bir çok konuda yanıldığımızı bizlere ispatlamaktadır.

Bilim ve teknoloji baş döndürücü bir hızla ilerlerken ve zaman hızla akıp giderken her geçen saniye vakti nasıl kullandığımız ile ilgili olarak kişisel gelişim hanemize kar yada zarar olarak kaydediliyor. Bu bilinç ile içerisinde yaşadığımız dünyayı sorguladığımızda hiçbir şeyin durağan olmadığını ve her şeyin aslında bir matematiksel sistem içerisinde sayılardan ibaret olduğunu ve bu sistemin mükemmel bir şekilde işlediğini görmekteyiz. Fizik kanunları evreni ve galaksileri sayısal veriler ve formülasyon ile açıklayarak mevcut bilgileri temellendirme gayreti içerisinde. Bu kadar gelişen ve değişen bir dünya düzenine bizler kayıtsız kalamayız.

Her birimizin bu dünyada bir misyonu olmalı. O misyon ise insanlığın ortak değerlerine hizmet etmek ve erdemli bir insan olabilmek olmalıdır. İnsanoğluna bahşedilen en yüce nimet olan aklı birbirimizi yok etmek yerine var etmek için kullanmalıyız.

Bu bilinç bir tohum gibi zihinlerimizde yeşerdiğinde insanlık ormanında hep beraber ışığa doğru yürüyerek aydınlanacağız!Mesut YÜKSEL

2 yorum:

kadir dedi ki...

En büyük mucize zamandır
Öleceğini bilerek yaşayan insan dünyanın en erdemli insanidir

Telepatik dedi ki...

Kadir Bey Yorumunuz için teşekkür ederim. Zamanın kıymetini bilerek insanlara ve dünyaya faydalı bir birey olarak yaşayabilirsek o zaman Erdemli bir insan olabiliriz.

Yorum Gönderme

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Colgate Coupons